Matura bez stresu, nawet na ostatnią chwilę

Pełna mobilizacja

Matura już za kilka miesięcy. Prawdopodobnie jest jeszcze wielu uczniów, którzy nie rozpoczęli nawet powtórek, obiecując sobie, że zrobią to w wolnym czasie, np. w ferie. Warto zmobilizować się jak najszybciej, dzięki systematycznym powtórkom unikniemy poczucia zmarnowanego czasu, rozłożymy swoją pracę i nie będziemy musieli zarywać nocy, które i tak koniec końców okażą się mało efektowne. W tym roku maturzyści muszą podejść do trzech egzaminów pisemnych w zakresie podstawowym, aż dwóch w rozszerzeniu i kolejnych dwóch w formie ustnej. To bardzo dużo pracy. Warto rozłożyć ją umiejętnie, mierząc siły na zamiary.

Jeśli nie prowadziliśmy rzetelnych notatek, a nasz podręcznik nie jest dla nas pomocny trzeba rozejrzeć się za opracowaniami dodatkowymi. Tego rodzaju książki w doskonały sposób oszczędzają czas – potrzebne nam zagadnienia już są opracowane, wystarczy tylko, że je przeczytamy i postaramy się zapamiętać. Rynek wydawniczy od lat próbuje się prześcignąć w ilości materiałów z nazwą “maturalny”. Należy je dokładnie przejrzeć, ponieważ nie zawsze wiedza w nich zawarta jest kompletna, a często zdarza się też, że cena nie idzie w parze z jakością.

Tylko bez paniki

Po pierwsze wybierajmy opracowania jak najnowsze, ponieważ będziemy mieć pewność, że zawierają materiały dostosowane do zmieniającej się w zawrotnym tempie podstawy programowej. Dobrze będzie, jeśli niczego nam nie zabraknie, ani nie będziemy musieli uczyć się rzeczy niepotrzebnych. Zapytajmy starszych kolegów lub poczytajmy opinie użytkowników w internecie, to cenne rady, w których możemy odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Wybierając vademecum posiądziemy wiedzę bazową, kluczową do zdania egzaminu w formie podstawowej. Repetytorium odsłania przed nami zagadnienia z rozszerzenia, a dobre zawiera też autorskie testy, ćwiczenia i przykładowe arkusze. Sprawdźcie, czy są robione na potrzeby publikacji, czy skopiowane ze strony CKE, im więcej ich przerobicie, tym lepiej będziecie przygotowani. Przerabiając testy zwróćcie uwagę na czas, jaki zajmuje wam każde z zadań, dzięki temu opracujecie system pracy na majowym egzaminie i nie zabraknie wam czasu do prawidłowego rozwiązania całego arkusza.

Wszystko jest do zrobienia. Warto pamiętać, że książki do matury (https://www.taniaksiazka.pl/t/matura-2020) są pomocne na lekcjach, zajęciach dodatkowych i można do nich zaglądać do nich przy powtórkach lub przygotowaniu do sprawdzianów. Systematyczna praca z wybraną publikacją przygotuje was do egzaminu w prosty i bezstresowy sposób. Warto spróbować i nie zamęczyć się do maja.

School obraz autorstwa freepik - www.freepik.com