Zdaj maturę bez stresu. Da się!

Jak to ogarnąć w tak krótkim czasie?

Matura już za kilka miesięcy. Zapewne znajdą się jeszcze osoby, które nie rozpoczęły przygotowań do nauki do egzaminu. Im szybciej, tym lepiej, wiadomo, ale nawet teraz, w obliczu zbliżającego się starcia z majowym egzaminem można nadrobić wszystkie zaległości i wybrać się na zaliczenie bez stresu. To właśnie on jest największym przeciwnikiem, im bardziej skupiamy się na naszych niedociągnięciach, tym bardziej się denerwujemy i nie wierzymy w to, że damy radę zaliczyć egzamin na wystarczającą liczbę punktów. Wszystko da się ogarnąć, trzeba tylko planu i odrobiny samozaparcia.

Na polskim rynku wydawniczym można znaleźć wiele książek, które reklamują się jako idealna pomoc naukowa do przygotowania do egzaminu maturalnego. Jak zatem wybrać tę właściwą? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na datę wydania, im nowsza publikacja tym bardziej będzie dostosowana do obecnych wymogów egzaminacyjnych oraz będzie się pokrywała z podstawą programową. Warto też wybrać taką, która będzie pokrywała się lub uzupełniała wiadomości z podręcznika, który posiadamy (pod warunkiem, że jest dla nas wygodny i czytelny). Wielką pomocą okażą się też zbiory testów, ćwiczeń i przykładowych arkuszy maturalnych, chociaż te powinniśmy zakupić już po powtórce materiału, by sprawdzić naszą wiedzę.

Które z nich są najlepsze?

Książki do matury reklamują się wysoką zdawalnością osób, które zakupiły ich publikację. Nie można niestety zmierzyć, czy jest to prawda czy nie, dlatego każdą książkę powinniśmy obejrzeć i wybrać sami. Cena nie powinna grać tu roli, ponieważ nie zawsze to, co jest droższe okazuje się jakościowo najlepsze. Kilka stron, nawet pobieżnej analizy, pozwoli nam zadecydować, czy prezentowane treści są dla nas czytelne i proste w odbiorze. Jeśli nie mamy okazji wybrać się do księgarni z pomocą przyjdą przykładowe rozdziały, prezentowane na stronach wydawnictw i księgarni internetowych.

Kolejną rzeczą jest odróżnienie publikacji w zależności od ich przeznaczenia. Vademecum będzie oznaczało przygotowanie do egzaminu na poziomie podstawowym, repetytorium to najczęściej opracowania rozszerzone, zawierające dodatkowo testy i przykładowe arkusze. Należy sprawdzić, czy zadania są autorskimi pracami autorów, czy tylko przedrukami z darmowych wersji matur z lat poprzednich, dostępnych na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Warto zapytać kolegów i koleżanki ze starszych roczników, z których pomocy naukowych korzystali. Z pomocą przyjdą również nauczyciele i korepetytorzy oraz opinie pozostawiane na stronach konkretnych wydawnictw.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com